BARWY ŚWIATŁA – rodzaje, zastosowanie i wpływ na samopoczucie

BARWY ŚWIATŁA – rodzaje, zastosowanie i wpływ na samopoczucie

Czy wiesz, że barwa światła może zmienić Twoje postrzeganie przestrzeni i wpłynąć na Twoje zdrowie? A może zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego w niektórych pomieszczeniach czujemy się zrelaksowani, a w innych trudniej jest nam się skupić? Ciepłe czy zimne, białe czy żółte – każda barwa niesie za sobą unikalne właściwości, a odpowiedni dobór lamp i żarówek to inwestycja w Twój komfort i samopoczucie. Odkryj tajemnice światła i dowiedz się, jak dobrze wykorzystać je w swoim życiu.

Barwy światła zimne

Co to jest barwa światła?

Barwa światła, czyli temperatura barwowa to najprościej czynnik określający kolor i odcień światła emitowanego przez konkretne źródło światła. Jej jednostką są Kelwiny (K), a im wyższa jest ich wartość, tym światło jest chłodniejsze – analogicznie, niższa wartość wskazuje na cieplejsze barwy.

 

Barwy światła led TurnOn

Inne parametry światła

Omawiane w artykule temperatury barwowe często mylone są z innymi parametrami, które również w jakiś sposób opisują dane światło.

Strumień świetlny to ilość światła jaką emituje dane źródło światła. Pomoże nam odpowiedzieć na konkretne pytanie: ile światła da nam żarówka? Wartość ta jest podawana w lumenach (lm) – im więcej lumenów, tym więcej światła dostarczy nam lampa – tym jaśniej będzie w pomieszczeniu.

CRI (ang. Color Rendering Index) to indeks oddawania barw, który mówi nam jak wiernie źródło światła oddaje kolory. Wskaźnik ten wyrażany jest w skali od 0 do 100, gdzie 100 oznacza, że światło jest najbardziej zbliżone do naturalnego światła dziennego, które jest uważane za wzorzec idealnego odwzorowania kolorów.

Jakie są rodzaje barw światła?

Poznaliśmy już definicję temperatury barwowej, więc teraz warto poznać jej rodzaje. Codziennie spotykając się z różnym oświetleniem, na pewno obiły nam się o uszy określenia takie jak światło ciepłe, neutralne czy zimne – są to właśnie różne barwy światła. Na to z jakim rodzajem światła mamy do czynienia wpływa ilość kelwinów w żarówkach.
Barwa światła Kelwin

Barwa ciepła

Ciepła barwa światła kojarzy się często z przytulnością i relaksem. Ma najczęściej żółty odcień, który przypominać może światło świecy. Temperatura barwowa w tym przypadku zazwyczaj wynosi poniżej 3500K, a im niższa wartość tym barwa jest cieplejsza – kolor jest bardziej zbliżony do pomarańczowego. Przykładem żarówki, która da nam taki rodzaj światła jest nastrojowa i estetyczna żarówka filamentowa.
 
ciepłe światło sypialnia

Zastosowanie i wpływ światła ciepłego

Oświetlenie o ciepłej barwie może poprawiać nastrój, pozytywnie wpływając na nasze emocje i redukując stres. Dodaje przytulności pomieszczeniu, dlatego nada się do salonu, gdzie spędza się czas z bliskimi. Światło ciepłe odpowiednie będzie w pokojach dziecięcych, ponieważ daje ono poczucie bezpieczeństwa i sprzyja wyciszeniu. Barwa ta relaksuje, odpręża, pomaga w zasypianiu i dba o intymny charakter, więc tworzy atmosferę idealną również w sypialni. Ze względu na właściwości, zastosowanie tego oświetlenia w miejscach takich jak restauracje, hotele czy salony SPA może zachęcić odwiedzających do częstszego i dłuższego pobytu.

 

oświetlenie w restauracji

 

Barwa neutralna

Barwa neutralna to rodzaj oświetlenia, który znajduje szerokie zastosowanie i nadaje się do wielu pomieszczeń. Jest to złoty środek pomiędzy światłem ciepłym a zimnym. Temperatura barwowa mieści się w tym wypadku w przedziale 3500-5000K, a jej kolor jest biały, zbliżony do naturalnego światła dziennego – nie posiada wyraźnych żółtawych lub niebieskawych tonów. W naszym sklepie o takie oświetlenie zadba m.in. żarówka LED firmy TRACON.

 

światło w łazience TurnOn

 

Zastosowanie i wpływ światła białego

Jak sama nazwa barwy wskazuje, barwa neutralna ma charakter neutralny i z tego powodu sprzyja zarówno relaksowi, jak i pracy. Światło białe odpowiednie będzie w łazience, ponieważ stworzy w niej jasną i czystą atmosferę. Dzięki zbliżeniu do naturalnego światła dziennego, oświetlenie to nada się do kuchni, gdzie pozwoli ono na dokładną ocenę kolorów żywności – ta cecha przydatna będzie również w miejscach pracy gdzie kolory odgrywają kluczową rolę, m.in. salony kosmetyczne oraz sklepy z materiałami wykończeniowymi. Barwa ta sprzyja koncentracji i wydajności, dlatego będzie idealna do gabinetów i biur. Światło to jest uniwersalne, więc użyteczne będzie w większości miejsc i na pewno zapewni odpowiednie oświetlenie przy codziennych czynnościach.

 

 

Barwa zimna

Oświetlenie o barwie zimnej charakteryzuje się temperaturą barwową powyżej 5000K (im wartość wyższa, tym barwa chłodniejsza), a idzie za tym odcień biały wpadający w niebieskie tony. Kojarzy się ono z chłodnym, porannym, być może zimowym światłem. Żarówki o zimnych odcieniach, dzięki ich pobudzającemu działaniu, często są wybierane przez lekarzy czy mechaników. Ty również możesz się w taką zaopatrzyć w naszym sklepie. 

 

 

 

Zastosowanie i wpływ światła zimnego

Ten rodzaj światła pobudza układ nerwowy, co przedkłada się na większą wydajność i koncentrację podczas pracy, dlatego odpowiednie będzie w większości miejsc pracy, takich jak garaże, warsztaty, linie produkcyjne, linie montażowe oraz biura. Barwa ta nada się również do gabinetu lekarskiego, w którym stworzy wrażenie czystości i świeżości. Oświetlenie w tym odcieniu doda zastrzyku energii, co z pewnością przyda się na halach sportowych podczas treningów lub zawodów.

 

 

Jakie oświetlenie jest najzdrowsze?

Nie ma jednej i uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, jaka barwa światła jest najzdrowsza. Temat ten może dać powód do dyskusji, ponieważ zależy to od konkretnej sytuacji i indywidualnych preferencji. Rano, gdy się budzimy, potrzebować możemy światła chłodniejszego, które pobudzi nasz organizm, z kolei wieczorem przydatne będzie bardziej światło ciepłe, które ten organizm wyciszy i zrelaksuje przed snem. 

Ogólnie przyjąć można, że w większości najlepszym wyborem będzie neutralna barwa światła, która jest najbliższa temu naturalnemu. Jest to barwa uniwersalna, pasująca do większości pomieszczeń i sytuacji, a kolory przy niej są odwzorowane w sposób najbardziej zbliżony do rzeczywistości. Ponadto oczy przy tym oświetleniu nie męczą się tak jak przy oświetleniu o chłodniejszych odcieniach. 

 

Warto jednak zaznaczyć, że kluczową rolę dla naszego zdrowia i komfortu ma jakość oświetlenia. Żarówki niskiej jakości mają krótszą żywotność i często mrugają, niejednokrotnie skutkując nieprzyjemnymi dolegliwościami. Dlaczego? Niestabilne źródło światła obciąża układ nerwowy i może to doprowadzić do bólów głowy, zmęczenia i suchości oczu, pieczenia, łzawienia i dekoncentracji.

 

 

Jaka barwa światła jest najlepsza? Jakie światło wybrać?

Odpowiedzmy, więc na pytanie: jaka barwa światła jest najlepsza? To zależy od Twoich potrzeb.

 

 

 Wybierając oświetlenie powinniśmy wziąć pod uwagę porę dnia, w której będziemy go używać, rodzaj pomieszczenia, a przede wszystkim to jaką aktywność będziemy przy nim wykonywać. Ciepła barwa światła to doskonały wybór do miejsc, gdzie chcemy się zrelaksować i odpocząć, natomiast światło w chłodnych odcieniach będzie odpowiednie do pracy, nauki i wykonywania precyzyjnych czynności. Bezpieczną i uniwersalną opcją będzie oświetlenie neutralne, które dobrze odzwierciedla naturalne kolory. Wybór barwy światła jest ważny, bo wpłynie on na nasze samopoczucie, jakość i wydajność naszej pracy, ale również na estetykę wnętrza. Należy również pamiętać o odpowiednim doborze żarówek wysokiej jakości, ponieważ jest to inwestycja w nasze zdrowie i komfort.

Назад до блогу